Seminar

Seminar

Organisatoren

Roger Bielawski (Hannover)
Hans-Christoph Grunau (Magdeburg)
Miles Simon (Magdeburg)
Knut Smoczyk (Hannover)

 


Donnerstag 30. Januar 2020

Insitut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F435

15.00-16.00   

Carla Cederbaum (Tübingen):
On CMC-foliations of asymptotically flat manifolds

16.30-17.30

Gilles Carron (Nantes):
Volume growth estimates on complete Riemannian manifolds

 


 

bisherige Vorträge: 

 


Donnerstag, 28. November 2019

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

 

15.00-16.00 Massimiliano Morini (Parma):
Nonlinear stability results for nonlocal gradient flows
16.30-17.30 Ovidiu Munteanu (Storrs, Connecticut):
Green's function estimates and the Poisson equation

 


Donnerstag, 4. Juli 2019

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universtiät Hannover
Callinstr. 23, Seminarraum 016, Gebäude 3110

15.00-16.00

Tobias Weth (Frankfurt) :                                                                                                         
Critical domains for the first nonzero Neumann eigenvalue in Riemannian manifolds

16.30-17.30

Boris Vertman (Oldenburg):
Perelman entropies on singular spaces

 


Donnerstag 9. Mai 2019

Insitut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 02, Raum 111

15.00-16.00 Matteo Novaga (Università di Pisa):
Anisotropic and crystalline mean curvature flow
16.30-17.30 Alix Deruelle (Sorbonne Université Paris):
Classification of asymptotically conical 2D shrinking gradient Kähler-Ricci solitons

 


Donnerstag 24. Januar 2019

Insitut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Callinstr. 23, Seminarraum 016, Gebäude 3110

15.00-16.00   

Andrea Mondino (Warwick, UK):
Some smooth applications of non-smooth Ricci curvature lower bounds

16.30-17.30

Uwe Semmelmann (Stuttgart):
The kernel of the Rarita-Schwinger operator on Riemannian spin manifolds

 


Donnerstag, 5. Juli 2018

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universtiät Hannover
Callinstr. 23, Seminarraum 016, Gebäude 3110

15.00-16.00   

Fabrice Bethuel (Paris VI):
A counterexample to the weak density of smooth maps between manifolds in Sobolev spaces

16.30-17.30

Alexander Lytchak (Köln) :
Minimal discs in singular spaces

 


Donnerstag, 26. April 2018

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

 

15.00-16.00 Aldo Pratelli (Erlangen):
On the closure of planar diffeomorphisms and non-crossing functions
16.30-17.30 Jiawei Liu (Magdeburg):
The conical Kähler-Ricci flow and related work

 


Donnerstag, 25. Januar 2018

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Callinstr. 23, Seminarraum 016, Gebäude 3110

15.00-16.00 Heiko von der Mosel (Aachen):
Self-avoidance in higher dimensions - facts and open questions
16.30-17.30 Michael Singer (London):
Boundary-value problems for 4-dimensional HyperKaehler metrics

 


Donnerstag, 7. Dezember 2017

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg,
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Fernando Galaz-Garcia (Karlsruhe):
Sufficiently collapsed Alexandrov 3-spaces
16.30-17.30 Thomas Schmidt (Hamburg):
Plateau's problem in infinite-dimensional spaces

 


Donnerstag, 22. Juni 2017

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Callinstr. 23, Seminarraum 016, Gebäude 3110

15.00-16.00 Jason Lotay (UC London):
Laplacian flow in G_2-geometry 
16.30-17.30 Oliver Goertsches (Marburg):
On the basic Dolbeault cohomology of Sasakian manifolds  

 


Donnerstag, 27. April 2017

Institut für Analysis und Numerik, Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Friedrich Sauvigny (Cottbus):
Multiple solutions of the nonparametric Plateau problem in the Euclidean space R^p of   arbitrary dimension
16.30-17.30 Reto Buzano, born Müller (Queen Mary University of London):
The moduli space of two-convex embedded spheres and tori

 


Donnerstag, 19. Januar 2017

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.00-16.00 Hansjörg Geiges (Köln): Traps and plugs in symplectic dynamics  
16.30-17.30  Alberto Abbondandolo (Bochum)
On the length of shortest closed geodesics and shadows of symplectic balls  

 


Donnerstag, 27. Oktober 2016

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 05, Raum 307

15.00-16.00 Felix Schulze (University College London):
Ricci flow from spaces with isolated conical singularities
16.30-17.30 Felix Finster (Regensburg):
Lorentzian spectral geometry and the fermionic signature operator

 


Donnerstag, 7. Juli 2016 

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309 

15.00-16.00 Klaus Kröncke (Hamburg):
The moduli space of Ricci-flat metrics
16.30-17.30 Adriano Tomassini (Parma, Italy):
On the cohomology of complex and symplectic manifolds

 


Donnerstag, 21. April 2016 

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Tobias Lamm (Karlsruhe):
Conformal Willmore Tori
16.30-17.30 Heiner Olbermann (Bonn):
Symmetry breaking in indented elastic cones

 


Donnerstag, 14. Januar 2016

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Panagiotis Gianniotis (University College London, UK):
The size of the singular set of a Type I Ricci flow
16.30-17.30 Lisa Beck (Augsburg):
Duality, regularity and uniqueness for BV-minimizers

 


Donnerstag, 5. November 2015

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.00-16.00 Paul Bryan (Riemann Center for Geometry and Physics):
Harnack inequalities, Alexandrov reflection and ancient solutions of curvature flows on the sphere
16.30-17.30 Exotic nearly Kaehler structures on the 6-sphere and the product of two 3-spheres

 


Donnerstag, 9. Juli 2015

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Francisco Martin (Granada, Spain):
http://www-ian.math.uni-magdeburg.de/home/grunau/abstracts/F_Martin_2015.pdf
16.30-17.30 Andreas Gastel (Duisburg-Essen):
Minimizing polyharmonic maps

 


Donnerstag, 29. Januar 2015

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.00-16.00 Nicholas Alikakos (Athens, Greece):
A maximum principle for systems with variational structure
16.30-17.30 Towards a theory of pde's of mixed elliptic hyperbolic type

 


Donnerstag, 27. November  2014

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Anna Dall'Acqua (Ulm):
On the L^2-flow of elastic curves
16.30-17.30 Melanie Rupflin (Leipzig):
Global solutions and asymptotics of Teichmüller harmonic map flow

 


Donnerstag, 10. Juli 2014

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Sergey Grigorian (Edinburg, Texas, USA):
Flows of G2-structures
16.45-17.45 Peter Albers (Münster):
Orderability -- rigidity in contact geometry

 


Donnerstag, 22. Mai 2014

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Nikolai S. Nadirashvili (Aix-Marseille, z.Zt. Bielefeld):
Fully nonlinear elliptic equations and minimal cones
16.30-17.30 Guofang Wang (Freiburg):
Mass and geometric inequalities

 


Donnerstag, 23. Januar 2014

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Andrew Swann (Aarhus, Denmark):
Twists and special geometries
16.45-17.45 Karsten Grove (Notre Dame, USA):
Reflections in non-negative curvature

 


Donnerstag, 14. November 2013

Institut für Analysis und Numerik 
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Matthias Röger (Dortmund):
Minimization of bending energies under constraints
16.30-17.30 Mohameden Ould Ahmedou (Gießen):
Conformal metrics of prescribed Q-curvature on 4-manifolds

 


Donnerstag, 11. Juli 2013

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum B 302

15.15-16.15 Marcos Dajczer (IMPA, Rio de Janeiro):
Deformations preserving the Gauss map
16.45-17.45 Theodoros Vlachos (Ioannina, Greece):
The associated family of an elliptic surface and applications to minimal submanifolds

 


Donnerstag, 18. April 2013

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Christoph Böhm (Münster):
Ricci flow, Lie theory and sphere theorems
16.30-17.30 Herbert Koch (Bonn):
Parabolic differential equations with rough data

 


Donnerstag, 31. Januar 2013

Freie Universität Berlin
Fachbereich Mathematik und Informatik
Arnimallee 22 - Hörsaal B

14.00-15.00 Esther Cabezas Rivas (Münster):
A generalization of Gromov's almost flat manifold theorem
15.30-16.30 Tom Ilmanen (ETH Zürich):
Singularities of Mean Curvature Flow in R^3

 


Donnerstag, 22. November 2012

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Francisco Martin (Granada):
Gluing constructions for complete minimal surfaces with finite total curvature in H^2xR
16.45-17.45 Pieralberto Sicbaldi (Marseille):
New examples of extremal domains for the first eigenvalue of the Laplace-Beltrami operator

 


Donnerstag, 28. Juni 2012

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

16.00-17.00 Jan Metzger (Potsdam):
On isoperimetric surfaces in Riemannian manifolds
17.30-18.30 Emanuele Spadaro (MPI Leipzig):
Mean-convex sets and global barriers to minimal hypersurfaces

 


Donnerstag, 26. April 2012

Freie Universität Berlin
Fachbereich Mathematik und Informatik
Arnimallee 6, SR 032

14.00-15.00 Alexander Grigor'yan (Universität Bielefeld):
Negative eigenvalues of two-dimensional Schrödinger operators
15.30-16.30 Peter Topping (University of Warwick):
Mean curvature flow from cones

 


Donnerstag, 26. Januar 2012

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 106

15.00-16.00 Oliver Schnürer (Konstanz):
Gauß curvature flows of entire graphs
16.30-17.30 Peter Hornung (MPI Leipzig):
Analysis of intrinsically flat surfaces and the Willmore functional

 


Donnerstag, 17. November 2011

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Jost-Hinrich Eschenburg (Augsburg):
Symmetric spaces and division algebras
16.45-17.45 Andreas Savas-Halilaj (MPI Leipzig):
Bernstein type problems

 


Donnerstag, 30. Juni 2011

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Carlo Mantegazza (Scuola Normale Superiore di Pisa):
Flow by mean curvature inside a moving ambient space
16.30-17.30 Armin Schikorra (RWTH Aachen, z.Zt. ETH Zürich):
Regularity for fractional harmonic maps

 


Donnerstag, 14. April 2011

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Josef Dorfmeister (TU München):
Willmore spheres in Sn via loop groups
16.45-17.45 Peter Quast (Augsburg):
Centrioles in symmetric spaces

 


Donnerstag, 27. Januar 2011

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 05, Raum 307

15.00-16.00 Olivier Druet (École normale supérieure de Lyon):
The notion of stability for elliptic PDEs
16.30-17.30 Simon Blatt (ETH Zürich):
The gradient flow of O'Hara's knot energies

 


Donnerstag, 11. November 2010

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Bernhard Hanke (Augsburg):
Homotopy groups of the moduli space of metrics of positive scalar curvature
16.45-17.45 Matthias Schneider (Heidelberg):
Closed magnetic geodesics

 


Donnerstag, 1. Juli 2010

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 106

14.45-15.45 Yann Bernard (Freiburg):
Local Palais-Smale sequences for the Willmore functional

16.30-17.30 Jan Metzger (Potsdam):
Small surfaces of Willmore type in Riemannian manifolds

 


Donnerstag, 15. April 2010

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Dmitri V. Alekseevsky (Edinburgh / Hamburg):
Subdistributions of the contact distribution, associated PDE of Monge-Ampere type and geometry of Lagrangian Grassmannian

16.45-17.45 Andreas Juhl (Humboldt-Universität Berlin / Uppsala):
The recursive structure of Q-curvature

 


Donnerstag, 14. Januar 2010

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 03, Raum 214

15.00-16.00 Ben Schweizer (Dortmund):
Modelling porous media: degenerate equations and variational inequalities

16.15-17.15 Felix Schulze (FU Berlin):
Foliations of asymptotically flat manifolds by surfaces of Willmore type

 


Donnerstag, 5. November 2009

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauotgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Helga Baum (Humboldt-Universität Berlin):
A conformal analogon of Calabi Yau manifolds
16.45-17.45 Tilmann Wurzbacher (Metz):
Geometry and quantization of symplectic Howe pairs

 


Donnerstag, 11. Juni 2009

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 02, Raum 111

15.15-16.15 Alberto Abbondandolo (Leipzig):
Estimates and computations in Rabinowitz-Floer homology
16.45-17.45 Matthias Schwarz (Leipzig):
Product structures in string topology and Floer homology

 


Donnerstag, 16. April 2009

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Lorenz Schwachhöfer (Dortmund):
Extrinsic symplectic symmetric spaces
16.45-17.45 Dorothee Schüth (Humboldt-Universität Berlin):
Spectral isolation of bi-invariant metrics on compact Lie groups

 


Donnerstag, 8. January 2009

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 02, Raum 210

15.00-16.00 Michael Struwe (ETH Zürich):
The heat flow with a critical exponential nonlinearity
16.30-17.30 Sergio Conti (Bonn):
Multiscale decomposition of dislocation microstructures

 


Donnerstag, 16. Oktober 2008

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 02, Raum 210

15.15-16.15 Jiayu Li (ICTP Trieste, Italy):
Symplectic critical surfaces in Kähler surfaces
16.45-17.45 Matthias Röger (MPI Leipzig):
The Allen-Cahn action functional and its sharp interface limit

 


Donnerstag, 12. Juni 2008

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Vladimir Matveev (Jena):
Quadratic integrals of geodesic flows and solution of S. Lie problem
16.45-17.45 Klaus Mohnke (Humboldt-Universität Berlin):
Symplectic hypersurfaces and transversality in Gromov-Witten theory

 


Donnerstag, 17. April 2008

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Hans-Bert Rademacher (Leipzig):
Finsler metrics and closed geodesics
16.45-17.45 Wilderich Tuschmann (Kiel):
Almost nonnegative curvature

 


Donnerstag, 17. Januar 2008

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 05, Raum 118

15.15-16.15 Reiner Schätzle (Tübingen):
Minimizers of the Willmore functional under fixed conformal class
16.45-17.45 Andrea Malchiodi (Sissa Trieste, Italy):
Prescribing constant curvatures in conformal geometry

 


Donnerstag, 8. November 2007

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Raum F 309

15.15-16.15 Christian Bär (Potsdam):
Conformal structures in non-commutative geometry
16.45-17.45 Burkhard Wilking (Münster):
New Ricci flow invariant curvature conditions

 


Donnerstag, 28. Juni 2007

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 05, Room 118

15.15-16.15 Klaus Ecker (FU Berlin):
Mean value formulas for evolving metrics
16.45-17.45 Felix Finster (Regensburg):
Geometry and analysis of asymptotically flat manifolds of small mass

 


Donnerstag, 19 April 2007

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover
Welfengarten 1, Hauptgebäude, Room F 428

15.15-16.15 Hansjörg Geiges (Köln):
A Bernstein problem for contact spheres
16.45-17.45 Karl Friedrich Siburg (Dortmund):
Symplectic proofs of Borsuk-Ulam type theorems

 


Donnerstag, 25. Januar 2007

Institut für Analysis und Numerik
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg
Universitätsplatz 2, Gebäude 02, Raum 111

15.15-16.15 Frederic Robert (University of Nice):
Bubbling phenomena for fourth order equations with exponential growth arising from geometry

16.45-17.45 Tobias Lamm (Max Planck Institute for Gravitational Physics, Potsdam-Golm):
Conservation laws for fourth order systems in four dimensions

Donnerstag, 2. November 2006

Institut für Differentialgeometrie
Leibniz-Universität Hannover Welfengarten 1,
Hauptgebäude, Raum F 142

15.15-16.15 Steffen Fröhlich (Darmstadt):
Krümmungsabschätzungen und Bernstein-Sätze
für zweidimensionale Immersionen in Euklidischen Räumen
höherer Kodimension
16.45-17.45 Karsten Große-Brauckmann (Darmstadt):
Symmetric constant mean curvature surfaces

Letzte Änderung: 07.07.2020 - Ansprechpartner: Webmaster